خزانه داری و عملیات ارزی

خزانه داری و عملیات ارزی شامل کلیه اقدامات ارزی بانکی و شبکه صرافی ها جهت انتقال و تسویه حساب ارزی است. به عبارت دیگر هرگونه عملیات خرید و فروش ارز به شکل اسکناس یا حواله بانکی و یا حواله نقدی که در بازار ارز بین بانکی و یا شبکه رسمی و غیر رسمی صرافی ها صورت گیرد عملیات ارزی محسوب می شود.

در کل عملیات ارزی به دو صورت نقد (Spot) ویا آتی (Future) انجام می‌گیرد.

در بازار رسمی و عرفی ارز معاملات نقد به معاملاتی اطلاق می شود که حداکثر از زمان انجام معامله طی دو روز کاری تسویه گردد و معاملات آتی نیز به معالاتی اطلاق می‌شود که تاریخ سررسید (تسویه حساب آن) بیش از دو روز کاری پس از تاریخ انجام معامله و برای تاریخی معین در آینده (مثلاً یک ماهه یا سه ماهه) مشخص گردد.

معاملات نقدی و معاملات آتی ارز قطعاً با نرخی متفاوت انجام می شوند که این تفاوت نرخ ناشی از اولاً ریسک نوسانات نرخ ارز در آینده است و ثانیاً ناشی از ارزش جریان وجوه نقد است زیرا تسویه حساب به زمانی در آینده موکول می شود.

بنابراین از مقایسه میزان صرف یا تنزیل ارز با قیمت نقدی آن می توان به حد انتظارات بازار درباره مقادیر تضعیف یا تقویت یک نوع ارز در آینده پی برد. معاملات سلف در بازار ارز به دو بخش سلف ثابت و سلف اختیاری تقسیم می شود. در معاملات سلف ثابت سررسید و زمان تحویل و تحول ارز مورد معامله مشخص است و اما در معاملات سلف اختیاری، مشتری که با بانک قرارداد سلف ارزی منعقد کرده است، این فرصت و اختیار را دارد که تا سررسید یا در سررسید طبق نرخ توافق شده معامله انجام دهد. چنانچه مشتری در مهلت مقرر برای مبادله ارز و تسویه حساب به بانک یا موسسه عامل مراجعه نکند، نرخ ارز توافق شده معتبر نبوده و بانک با نرخی جدید با مشتری وارد معامله خواهد شد.

پس از همین توضیح کوتاه می توان درک کرد که ورود به عملیات ارزی و خزانه داری ارزی بدون تجربه و بهره مندی از یک مشاور مجرب می تواند به شدت پر ریسک و برای سرمایه شما خطر آفرین باشد. مشاورین عملیات ارزی معمولاً علاوه بر بررسی نوسانات بازار نقد و آتی و راهکارهای عملیات ارزی به شما کمک می کنند تا تحت قوانین سخت گیرانه مبارزه با پولشویی داخلی و بین المللی (FATF) دگیر موقعیت های بحران ساز نشوید.

همچنین یک مشاور مجرب عملیات ارزی می تواند شما را در امر هجینگ ارزی جهت بیمه کردن سرمایه خود در مقابل نوسانات خرد و کلان نرخ ارز یاری کند و یا با مشاوره جهت استفاده از موقعیت های آربیتراژ ارز، سوآپ ارز و خرید و فروش ارز، کسب و کار شما را سودآور تر کند و موقعیت های پر ریسک و زیان آور را به شما گوشزد کند.

برای آشنایی بیشتر با خدمات من در زمینه مشاوره خزانه داری ارزی، عملیات ارزی و امور بین الملل در حوزه بانکداری و مدیریت عملیات ارزی شرکت‌ها ، پیشنهاد میکنم:

  • هم اکنون جنرال کاتالوگ سایت را دانلود و مطالعه کنید.
  • مقالات مرتبط را در وبلاگ این سایت مطالعه فرمایید.
  • با پرکردن فرم مشاوره، از فرصت یک جلسه مشاوره رایگان غیر حضوری بهره مند گردید.

همچنین در صورت تمایل می توانید از امکانات آموزشی موجود در منو آکادمی سایت نیز استفاده فرمایید.

در حال حاضر دوره آموزشی با این عنوان وجود ندارد

در حال حاضر محتوای آموزشی با این عنوان وجود ندارد

در حال حاضر منابع مطالعاتی با این عنوان وجود ندارد